قبل از هر چیزی یادتان باشد که قد یک مساله ژنتیکی است. در واقع نقش ژن‌های مختلف روی قد شما تأثیر دارد. البته فراموش نکنید داشتن دو والدین کوتاه قد به این معنی نیست که شما نیز الزاماً قد کوتاه خواهید شد

به نقل از سایت کلینیک دندانپزشکی زهره

عکس این مساله نیز صادق است. یعنی اگر والدینی بلند قد دارید لزوماً قدبلند نخواهید بود. اما در اکثر موارد اگر هم خانواده پدری و هم خانواده مادری‌تان قد کوتاه باشند به احتمال زیاد شما نیز چنین خواهید شد. با این حال نباید ناامید شد. بهتر است به تغذیه تان اهمیت بیشتری بدهید، ورزش کنید و از برخی عادت‌های نادرست مانند مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید. چون این دو عامل مانع از رشد قد شما خواهند شد. حواستان باشد که سیگاری غیرفعال بودن (قرار داشتن در معرض دود سیگار دیگران) نیز می‌تواند روی قد شما تأثیر بگذارد. البته این مساله هنوز به طور قطعی به اثبات نرسیده است اما نتایج پژوهشی که در دانشگاه کلمبیا انجام شده است نشان می‌دهد کودکان و نوجوانانی که سیگار می‌کشند یا در معرض دود سیگار افراد دیگر قرار دارند در مقایسه با دیگر بچه‌ها کوتاه قدتر هستند. بنابراین علاوه بر پرهیز از مصرف دخانیات از معاشرت با دوستان سیگاری نیز بپرهیزید. والدینتان را تشویق به ترک سیگار کنید و از همه مهم‌تر که به اندازه کافی بخوابید. این روزها با ورود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی متعدد به زندگی ما خواب از چشمانمان ربوده شده است. اما شما یادتان باشد که هورمون رشد بیشتر در خواب ترشح می‌شود.

به نقل از سایت کلینیک دندانپزشکی زهره

نوجوانی دوره مهمی در ساخت اسکلت بدن است. بنابراین در این دوره باید کلسیم بیشتری جذب شود. یعنی اینکه روزانه 5 مرتبه مواد غذایی حاوی کلسیم مانند ماست یا پنیر و غیره مصرف شود. با همین کار ساده علاوه‌بر بلند قد بودن می‌توانید امیدوار باشید که دچار پوکی استخوان زودرس نشوید. بدون شک مصرف شیر برای کودکان کم سن ضروری است. اما نباید بعد از سنین کودکی از مصرف آن غافل شد. توجه داشته باشید که تا سن نوجوانی مصرف شیر برای رشد شما لازم و ضروری است. محصولات لبنی مواد مغذی مفیدی مانند کلسیم، آهن و پروتئین‌ها را به بدنتان می‌رساند که برای رشد از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم روزانه چندین نوبت محصولات لبنی اعم از ماست و شیر و پنیر و غیره مصرف کنید. به عقیده برخی متخصصان نوجوانان باید روزانه یک لیتر شیر مصرف کنند تا قد بلندی داشته باشند.

به نقل از سایت کلینیک دندانپزشکی زهره

کربوهیدرات‌ها نخستین منبع انرژی برای بدن هستند. نان سبوس دار، برنج، پاستاها، سیب زمینی، غلات صبحانه، عدس و جوی دوسر جزو مواد غذایی مفیدی هستند که باید در طول روز مصرف کنید. مصرف این مواد غذایی به بدنتان انرژی می‌دهد و شما را مدت زمان بیشتری سیر نگه می‌دارد. یادتان باشد که اگر در هر وعده به اندازه  کافی از این مواد غذایی استفاده کنید نیازی نیست در طول روز مدام مقابل یخچال رژه بروید. حواستان باشد که باید یاد بگیرید تغذیه خود را کنترل کنید. چون زیاده روی در مصرف این مواد غذایی و هر ماده غذایی دیگر و عادت داشتن به ریزه خواری در طول روز می‌تواند به جای بلند کردن قدتان پهنایتان را بیشتر کند. یعنی اینکه به جای خوش هیکل بودن چاق شوید. بنابراین لازم است از والدینتان یا افرادی که تخصص بیشتری در زمینه تغذیه دارند کمک بگیرید. 
ویتامین D
حتماً در دروس مدرسه درباره ویتامین D خوانده‌اید. این ویتامین را ویتامین خورشیدی می‌گویند چون از طریق نور خورشید جذب بدن می‌شود. نکته مهم این است که برای جذب کلسیم بیشتر به ویتامین D نیاز دارید. متأسفانه این روزها کمبود این ویتامین در بین مردم زیاد شده است که دلایل متعددی دارد. اما اگر شما می‌خواهید علاوه بر قدبلند شدن اسکلت سالمی نیز داشته باشید روزانه بیست دقیقه در معرض آفتاب راه بروید. یا اینکه از محصولات لبنی غنی شده از ویتامین D استفاده کنید

به نقل از سایت کلینیک دندانپزشکی زهره

سبزیجات
آهن ترکیبی در بدن است که وظیفه حمل اکسیژن خون به سمت سلول‌های بدن را بر عهده دارد. فیبرها نیز از ترکیبات مفید موجود در سبزیجات هستند که برای هضم بهتر غذا لازم هستند. این ترکیبات مغذی در حین رشد و هم در تمام سال‌های زندگی برای تغذیه عضلات و مغز و همچنین داشتن بدنی سالم مورد نیاز خواهند بود. بنابراین برای بلند قد بودن و مهم‌تر از آن سالم بودن از دوازده سالگی مصرف مواد غذایی سرشار از آهن و فیبرها مانند بروکلی، اسفناج، نخود، عدس و نخودفرنگی و غیره را افزایش دهید. قانون 5 میوه و سبزی در طول روز را به خاطر بسپارید. 
اکثر ما دوست داشتیم چند سانتی‌متری بلندقدتر بودیم. اما واقعیت این است که بعد از پشت سر گذاشتن سنین بلوغ امکان اینکه بلند قامت بشویم خیلی کم است. به همین دلیل نقش والدین در داشتن فرزندانی رعناتر بسیار حائز اهمیت است. اکثر مردم که خود بهره چندانی از بلند قامتی نبرده‌اند دلشان می‌خواهد که فرزندانی بلند قد داشته باشند. برای رسیدن به این منظور بچه‌ها در سنین رشد نیاز به مواد غذایی مغذی دارند. البته ممکن است با مصرف مواد غذایی مفید حتی بعد از سنین رشد نیز چند سانتی به قد اضافه شود اما بهتر است از همان سنین کودکی به فکر قد و قامت بچه‌ها بود. در ادامه چند ماده غذایی مفید برای بلند قد شدن پیشنهاد می‌کنیم

به نقل از سایت کلینیک دندانپزشکی زهره

از اینها بپرهیزید
بهتر است به والدین خود اعتماد کنید و از افراط و تفریط بپرهیزید. یعنی زیاده روی نکنید و مصرف مواد غذایی مفید را نیز پس نزنید. تا می‌توانید سراغ محصولات رژیمی نروید، نوشابه‌ها دشمن سلامتی تان هستند. شیرینیجات زیادی مصرف نکنید. یادتان باشد که بر خلاف تبلیغات شکلات حاوی شیر شما را قد بلند نمی‌کند؛ این مواد غذایی حاوی قند و چربی زیادی هستند که خیری برای سلامتی ندارند. بنابراین بهتر است از مواد غذایی طبیعی، سالم و تازه استفاده کنید. در نهایت اینکه بدانید زیبایی واقعی زمانی حاصل می‌شود که شما سالم و تندرست باشید. 
نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نوجوانان و کودکان در حال رشد باید هر شب به مدت 8 ساعت و نیم تا 11 ساعت بخوابند. چون بافت‌های بدن‌شان در حین خواب رشد کرده و ترمیم می‌شوند.